Nowoczesna betoniarnia na warszawskiej Białołęce - jakość i nowe technologie kontra kryzys.

O sytuacji na polskim i warszawskim rynku kruszyw i materiałów budowlanych, ekologii i recepcie na kryzys mówi Paweł Szyszka z CEMEX Polska, Manager Zespołu Wytwórni Betonu Towarowego- Mazowsze.

 

Paweł Szyszka betoniarnia annopol
Manager Zespołu Wytwórni Betonu Paweł Szyszka Towarowego-Mazowsze CEMEX Polska
 • Jedna z największych w Polsce betoniarni została otwarta w zeszłym tygodniu na warszawskiej Białołęce. Co zdecydowało o lokalizacji zakładu w Warszawie?

 

Warszawa jest w dalszym ciągu jednym z liderów jeśli chodzi o inwestycje w Polsce i poza jej granicami. Mimo spowolnienia będą tu realizowane w dalszym ciągu ważne inwestycje takie jak: obwodnice, kontynuacja metra czy też projekty kolejowe, środowiskowe oraz biurowe. Dlatego ważne było dla nas, by CEMEX Polska był przygotowany pod względem wydajności zakładów na tym rynku, ale również, by nasz klient miał partnera, który technologicznie i logistycznie sprosta każdemu zadaniu.

Zakład położony jest w obszarze przemysłowym Warszawy, więc nie wpływa swoją produkcją na sąsiedztwo.

 

 • Jaki rodzaj betonu będzie tu produkowany?

 

W wytworni Annopol produkowane są wszystkie rodzaje betonów: beton towarowy w klasach C8/10 – C50/60, beton specjalny drogowo-mostowy, samozagęszczalny, szybkosprawny, kontraktorowy, podsypki cementowo-piaskowe i stabilizacje.

 

 • Skąd pochodzi kruszywo na potrzeby Betoniarni?

 

Stosowany do produkcji materiał, to piasek rzeczny z okolic Warszawy, piaski i żwiry z kopalni mazowieckich, podlaskich i warmińsko-mazurskich, a także grys granitowy Gołaszyce z okolic Świdnicy.

 

 • Zatem część surowca pochodzi z oddalonych kopalni. Wiadomo, że duży dystans dostaw w tej branży nie jest wskazany - potęguje koszty, generuje tzw. ślad węglowy. Jak Cemex radzi sobie z tymi problemami?

 

Produkcja betonu, zwłaszcza betonów specjalnych (duży udział rynku w Warszawie) wymaga użycia surowców o odpowiednich parametrach jakościowych, dlatego zmuszeni jesteśmy sprowadzać materiał z odległych lokalizacji. Takie materiały nie występują w okolicy Warszawy. W przypadkach, gdy jest to tylko dopuszczane specyfikacją klienta, normami i krajowymi rozporządzeniami, używamy surowców lokalnych. Każdy przypadek uzasadnienia użycia surowca jest wnikliwie analizowany.

 

 • Państwa firma stworzyła własną metodologię pomiaru emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcyjnym. Czy ślad węglowy dla betoniarni w Białołęce został już wyliczony?

 

Narzędzie, którym dysponujemy pozwala obecnie na wyliczenie śladu na daną wytwórnię, nie dla konkretnej mieszanki. Do wyliczenia tego współczynnika są brane m.in. takie informacje jak: pochodzenie materiału, receptura, odległość od placu budowy. Ślad węglowy jest liczony na podstawie danych historycznych. Dla wytwórni w Annopolu będzie wyliczony dopiero gdy będą dostępne dane historyczne dotyczące tej wytwórni, czyli w przyszłym roku.

 

 • Czy są podejmowane kroki by zmniejszyć ślad węglowy?

 

Tak. Przede wszystkim jest to stosowanie paliw alternatywnych. CEMEX w przeciągu 10 lat zrealizował wiele inwestycji w tym zakresie i obecnie należy do liderów w Polsce i na świecie, jeśli chodzi o wykorzystanie paliw alternatywnych w produkcji cementu. Stosowanie paliw alternatywnych znacząco zmniejsza ślad węglowy cementu, głównego składnika betonu. Poza tym CEMEX, jeśli to możliwe, stara się pozyskiwać surowce od lokalnych dostawców, co wpływa na zmniejszenie śladu węglowego o wskaźnik wynikający z transportu. Zwracamy też dużo uwagi na oszczędne gospodarowanie wodą i energią – prowadzimy szeroką edukację na ten temat wewnątrz firmy.

Nasze wytwórnie betonowe wyposażone są w systemy recyklingu mieszanki betonowej, co oznacza, że niezużyta mieszanka może być ponownie wykorzystana do produkcji pełnowartościowego betonu i nic się nie marnuje.   

 

 • Czy klienci często pytają o ten współczynnik?

 

Klienci rzadko pytają o współczynnik śladu węglowego, gdyż świadomość tego zagadnienia nie jest jeszcze powszechna.

 

 • Czy można powiedzieć, że informacja na temat emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcyjnym jest czynnikiem skłaniającym do wyboru Państwa firmy?

 

Nasi klienci, renomowani wykonawcy i firmy budowlane, coraz większą uwagę zwracają na kwestie zrównoważonego budownictwa i emisji gazów cieplarnianych powstających w cyklu życia budynków. W ramach szerszego podejścia do kwestii zrównoważonego budownictwa, analizuje się również ślad węglowy materiałów budowlanych. Dlatego wierzymy, że jasna informacja na temat emisyjności naszych produktów wpłynie na wybory klientów. Staramy się także edukować naszych klientów w tym zakresie.

 

 • Zasoby kruszyw naturalnych się kurczą. Czy w nowej betoniarni będą wykorzystywane kruszywa z recyklingu?  Czy firma planuje rozwój technologii w tym kierunku?

 

W każdej z Wytwórni Betonów Towarowych CEMEX Polska przygotowujemy się do stosowania kruszyw z recyklingu. Dział Kruszyw pracował nad pozyskiwaniem oraz przydatnością kruszyw uzyskiwanych z przekruszenia różnych materiałów oraz ich zastosowaniem w betonach standardowych. Projekt obecnie jest wdrażany do procesu produkcyjnego.

 

 • Czy ta technologia jest tożsama z tzw."instalacjami recyklingu" służącymi do odzysku niewykorzystanych w procesie produkcji resztek betonu, o których piszecie Państwo na swoich stronach?

 

Projekt o którym mowa polega na uzyskiwaniu kruszywa z przekruszania wyeksploatowanych elementów betonowych. Nie jest to tożsame z tzw. "instalacjami recyklingu" służącymi do odzysku niewykorzystanych w procesie produkcji resztek mieszanki betonowej, które już istnieją na każdej wytwórni CEMEX.

 

 • Na czym zatem polega „instalacja recyklingu”?

 

Instalacja recyklingu jest to układ urządzeń umożliwiający prace zakładu w trybie zamkniętym pod względem materiałów używanych do produkcji. Dotyczy to popłuczyn betonowych, które w procesie recyklingu są ponownie zużyte do produkcji betonu.

 

 • Na Państwa stronach można znaleźć informację, że do produkcji betonu wykorzystywane są także popioły powstające w przemyśle energetycznym. Czy w nowej betoniarni, również stosuje ten materiał?

 

Środowisko i dbanie o nie jest jedna z kluczowych spraw, które na co dzień są obiektem naszych zainteresowań. Również nowa wytwórnia z nowoczesną technologią pozwala używać popiołów jak również dbać o jak najczystsze powietrze i środowisko wokół zakładu.

 

 • Jakie wymogi musi spełnić popiół, by można go było wykorzystać w jednym z Państwa zakładów?

 

Popiół musi być zgodny z normą PN-EN 450 Popiół lotny do betonu, definicje, wymagania i kontrola jakości, preferowany popiół o stratach prażenia kategorii A ag powyższej normy.

 

 • Skąd pochodzą popioły wykorzystywane w betoniarni na Annopolu?

 

Popiół lotny wykorzystywany w procesie produkcji pochodzi z procesu spalania węgla kamiennego z elektrociepłowni zlokalizowanych w województwie mazowieckim. Dostarczany materiał jest kompleksowo badany i spełnia normy materiału budowlanego.

 

 • Jak oceniają Państwo początek drugiego półrocza w stosunku do rekordowego 2011 roku?Czy spowolnienie gospodarcze jest widoczne tu, w Warszawie?

 

Może z małym opóźnieniem w porównaniu z innymi regionami w Polsce, ale i do Warszawy dotarło spowolnienie gospodarcze, co jest widoczne i w naszej branży. Wiele realizacji powstało i zostało oddanych do użytku przed Euro 2012. Wiemy jednocześnie, że jeszcze jest wiele do dokończenia i dlatego patrzymy w przyszłość ze spokojem.

 

 • CEMEX jest potentatem na rynku kruszyw w Polsce. Jak ocenia Panperspektywy branży w najbliższym czasie? Czy CEMEX ma receptę na trudne czasy? Jakie kierunki działalności oceniane jako najbardziej perspektywiczne? 

 

Niewątpliwie nadeszły trudne czasy dla branży kruszywowej. Mimo to jesteśmy dobrej myśli, bo CEMEX Polska dysponuje kopalniami o bardzo dobrych lokalizacjach z przeznaczeniem na atrakcyjne rynki. Mamy mocną pozycję i dysponujemy stabilnym portfelem klientów. Naszą receptą na trudne czasy jest skupianie się na produkcji kruszyw o wysokiej i stabilnej jakości.

 

 • Państwa firma ma własny program staży, poszukuje nowych pracowników. Jak ocenia Pan perspektywy zatrudnienia w branży kruszyw i materiałów budowlanych?

 

Zatrudnienie w szeroko rozumianej branży budowlanej zależy od koniunktury i sytuacji rynkowej. W sytuacji gdy nie ma nowych projektów budowlanych, infrastrukturalne inwestycje dobiegają końca, a rynek budownictwa mieszkaniowego nadal odnotowuje zastój, trudno mówić o optymistycznych perspektywach w obszarze nowych zatrudnień.

 

 • Czy wobec niezbyt optymistycznych perspektyw rynkowych Państwa firma przewiduje redukcje zatrudnienia? A może wbrew ogólnym tendencjom planowana jest nowa rekrutacja?

 

Nie przewidujemy dodatkowych zatrudnień w związku z otwarciem WBT Annopol, wykorzystujemy struktury organizacyjne, jakie posiadamy obecnie. Nie planujemy również w tym roku radykalnych zmian wielkości zatrudnienia.

 

 • Jaki będzie następny krok CEMEX Polska w Warszawie? Czy planują Państwo kolejne inwestycje w stolicy i jej okolicach?

 

Nasza firma jest zainteresowana ciągłym rozwojem i ulepszaniem swojego portfela usług. Oczywiście musi to być uzasadnione ekonomicznie. Na dzień dzisiejszy nasze moce produkcyjne i rozwiązania technologiczne stawiają nas w czołówce producentów betonu towarowego. Jesteśmy w stanie sprostać wszelkim oczekiwaniom naszych klientów. Będziemy jednakże obserwowali rozwój projektów budowlanych na rynku woj. mazowieckiego i w razie potrzeby poszerzali swoje zasoby i moce produkcyjne.

 

 • Beton z Państwa firmy posłużył do budowy stacji Metra pl. Wilsona – uznawanej za najładniejszą z dotąd powstałych. Czy można się spodziewać, że produkty z nowej betoniarni posłużą do budowy stacji II linii metra?

 

Rzeczywiście, stacja Metra pl. Wilsona zdobyła wiele wyróżnień. Bardzo nas to cieszy, gdyż włożyliśmy wraz z wykonawcą wiele pracy, by efekt końcowy był zgodny z projektem, specyfikacją i sprawił przyjemność w korzystaniu z tej stacji osobom podróżującym. Doświadczenie przy budowie I linii metra pozwoliło nam bez problemów realizować dostawy na II linię. Dostawy trwają już od roku 2011r. Jesteśmy pewni, że również stacje, które realizujemy obecnie zdobędą uznanie podróżujących.

 

Dziękuję za rozmowę

 

Rozmawiała Ilona Szymańska, surowce-naturalne.pl

28-09-2012

Poleć znajomemu

Ogłoszenia promowane

Sprzedam ziemie,czarnoziem, torf TORFY TO ŻYCIE DLA TWOJEGO DOMU I OGRODU Oferowane przez nas torfy ze względu na zasobność w substancje mineralne...
Naturalna Herbata Ziołowa Premium Monarda, Pysznogłówka (Bergamotka) Zastosowanie: - ma działanie łagodzące, ściągające, poprawiające działanie układu pokarmowego oraz wspomagające przy...
Naturalna Herbata Ziołowa Premium- Arcydzięgiel Litwor Zastosowanie: To roślina, której właściwości lecznicze doceniono już w średniowieczu. Ówcześni zakonnicy nazywali...
Złoże piaskowca sprzedam Złoże Jankowice 6 położone jest w województwie mazowieckim, w odległości około 3,3 km od Szydłowca i około 3 km od...
najzdrowsze.pl zapraszają na VI MIĘDZYNARODOWE TARGI ŻYWNOŚCI I NAPOJÓW EXPO XXI w Warszawie Serdecznie zapraszamy na tegoroczne Międzynarodowe Targi World Food w Warsawie w dniach 7-9 marca 2019r. "Szlachetne...
Naturalna Herbata Ziołowa Premium skład: Arcydzięgiel, PaczuLek, Pysznogłówka KACURA Naturalna Herbata ziołowa Premium - Kacura Zastosowanie: - na problemy dnia drugiego, - koi nerwy i stany lękowe -...
Naturlna Herbata Ziołowa Premium Żywokost lekarski- mazurski CHUĆKOGÓJ Zastosowanie: wyłącznie do użytku zewnętrznego- jako wywar, okład, maść. Ułatwia gojenie ran, blizn, na bóle kości i...
Naturalna Herbata Ziołowa Premium Skład: Arcydzięgiel, Paczulek, Lubczyk - POBUDZICHA Zastosowanie: bezsenność, uspokojenie - działa wyciszająco i relaksacyjnie, - na dolegliwości układu pokarmowego i...
Naturalna Herbata Ziołowa Premium Arcydzięgiel, Paczulek, Pysznogłówka, Kozłek lekarski ŚPIOCH Zastosowanie: bezsenność, uspokojenie - działa wyciszająco i relaksacyjnie, - na dolegliwości układu pokarmowego i...
Naturalna Herbata Ziołowa Premium skład: Arcydzięgiel, Paczulek MACANKA Zastosowanie: na upojny dotyk, wykazuje działanie afrodyzyjne Herbatka relaksuje i odpręża, pomaga przy niestrawności,...
Naturalna Herbata Ziołowa Premium PACZULEK, Brodziec Paczulka Zastosowanie: - relaksujące i poprawiające nastrój, - przeciw bólom głowy, brzucha, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne,...
Sprzedam kamień polny i głazy narzutowe różnej wielkości m. Gryźliny woj. warmińsko-mazurskie W naszej ofercie posiadamy kamienie polne różnej wielkości oraz duże głazy. Oferujemy zarówno materiał, który może...
Sprzedam Kruszywo o uziarnieniu 0/4 ze ściany z Zakładu Górniczego w m. Gryźliny woj. warmińsko-mazurskie Zakład zajmuje się wydobyciem, mieszaniem oraz sprzedażą kruszyw naturalnych głównie piasków nasypowych oraz mieszanek...
Sprzedam kruszywo Gryźliny, Olsztynek Szanowni Państwo informujemy o otwartym Zakładzie Górniczym w miejscowości Gryźliny, gm. Stawiguda na terenie woj....
OBSŁUGA KOPALŃ SUROWCÓW Nasze usługi obejmują: Pozyskiwanie nieruchomości na cele wydobywcze Gospodarka złożami surowców naturalnych...
Kupię kopalnię pospółki Poszukuję złoża pospółki pod Warszawą. Preferowany punkt piaskowy 80%. Nadkład do 3 m. Preferowan dobra lokalizacja w...
Systemy oczyszczania wody Mamy przyjemność zaprezentować Państwu technologię i możliwości firmy CONSPAN®, która posiada opatentowaną najnowszą...
Regulacje stanów prawnych i administracyjnych nieruchomości Kompletowanie dokumentacji geodezyjnej i prawnej Opracowywanie i ustalanie założeń inwestycyjnych Opracowywanie...
teren pod inwestycje po rekultywacji przy drodze S7 Teren „Nowa Wieś” położony jest na północnym skraju Pojezierza Iławskiego, około 4 km od Pasłęka (woj. warmińsko-...
Dozór Górniczy Oferujemy usługi kompleksowego prowadzenia eksploatacji kopalni odkrywkowych kopalin pospolitych na ternie Polski...
ZŁOŻE PIASKU KUPIĘ Poszukuję złoża grubszego piasku o minimalnej powierzchni 10 ha zlokalizowane na obszarze województwa Mazowieckiego,...
Rekultywacje wyrobisk pogórniczych Kompletowanie dokumentacji geologicznej, geodezyjnej i prawnej dotyczącej nieruchomości Ustalanie założeń...
Masło SHEA nierafinowane HURT Jesteśmy importerem nierafinowanego Masła SHEA z Afryki Zachodniej. Zajmujemy się tylko sprzedażą hurtową. Surowiec w...
Sprzedam przemysłową nieruchomość w Mławie Nieruchomość o łącznej pow. 3,3244 ha na którą składa się siedem działek. Położona w obrębie geodezyjnym Miasto Mława....
Nadzór inwestycji budowlanych Świadczymy usługi związane z nadzorem inwestycji budowlanych obiektów kubaturowych i drogowych na terenie całej Polski...
szukam INWESTORA branżowego - wdrożenie energooszczędnej technologi ogrzewania Posiadamy zupełnie nową technologię. Piec wodny jest najbardziej zaawansowanym, energooszczędnym urządzeniem grzewczym...
Ekspertyzy budowlane Przeprowadzamy oceny/audyty jakościowe wykonawstwa budowlanego: - ekspertyzy - opinie techniczne - inwentaryzacje...

Biuletyn surowce-naturalne.pl

Bądź na bieżąco!

Subskrybuje zawartość

Partnerzy